Perşembe, Temmuz 18, 2024

Tanrı'yı Kişisel Olarak Tanımak İster misiniz?

1.Tanrı Sizi Karşılıksız SEVİYOR

1. Tanrı sizi karşılıksız SEVİYOR.

Tanrı’nın SevgisiTanrı Sevgidir. Sevgide yaşayan Tanrı’da yaşar. Tanrı da onda yaşar.” (1. Yuhanna 4:16

Sizi, O’nu kişisel olarak tanımanız için yaratmıştır. O, kalbinizdeki özlemi gidermek, sizin yaşamınızın temeli olmak istiyor. Bunun için yaşamınızda HARİKA bir planı var.

Tanrı’nın Planı, İsa Mesih “Bense insanlar yaşama bol yaşama sahip olsunlar diye geldim.(Yuhanna 10:10)

Neden birçok kişi bu bol yaşama sahip olamıyor? Çünkü…

2. İnsanlar Tanrı'ya Karşı İlgisiz Kalmış ve AYRI DÜŞMÜŞTÜR

2. İnsan GÜNAHLIDIR ve Tanrı’dan AYRI DÜŞMÜŞTÜR. Bu nedenle Tanrı’nın sevgisini ve yaşamı için olan planını bilemez ve uygulayamaz.

İnsan Günahlıdır Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldı.(Romalılar 3:23)  

Tanrı KutsaldırKutsal olun, çünkü Ben Kutsalım.(1. Petrus 1:16)              

İnsan Tanrı’dan Ayrı Düşmüştür Günahın ücreti ölümdür(Romalılar 6:23) Arada büyük bir boşluk göze çarpmaktadır. İnsan, Tanrı ile sevgi bağı içinde bulunması için yaratıldı. Ama inatçılığı ve bencilliği sonucunda kendi bağımsız yolunda yürümeyi seçti.

Böylelikle Tanrı ile olan ilişkisini koparmış oldu.

Üçüncü kural ise bu boşluğu kapatacak köprüyü anlatıyor…

3. Tanrı Mesih İsa'yı Günahımızın ve İlgisizliğimizin Tek Kefareti olarak Gönderdi

3. İsa Mesih insanın günahını ortadan kaldırmak için Tanrı’nın sağladığı TEK ÇAREDİR. Ancak O’nun ile, Tanrı’nın sevgisini ve yaşamımız için olan planını bilebilir ve uygulayabiliriz.

O, Bizim Yerimize Öldü

Mesih İsa’nın Doğumu: İsa Mesih yaratılış sonrası insanlık tarihinde babasız olarak dünyaya gelen tek kişidir. Meryem’e hiçbir erkek eli değmemişken Tanrı’nın meleği ona görünüp şöyle dedi: “Korkma Meryem! Sen Tanrı’nın lütfuna eriştin. Gebe kalıp bir oğul doğuracak, adını İsa koyacaksın. Kendisine, ‘Yüceler Yücesi’nin Oğlu’ denilecek.” Meryem meleğe, “Bu nasıl olur, ben erkeğe varmadım ki?” dedi. Melek ona şöyle dedi: “Kutsal Ruh senin üzerine gelecek, en yüce Olan’ın gücü üstüne gölge salacak. Bunun için doğacak olana kutsal, Tanrı Oğlu denecek.” (Luka 1:30-35) İşte o güne dek Tanrı Sözü peygamberler aracılığı ile açıklanırken bu kez bütün insanlığı kurtarmak için bir insan bedeninde diri olarak dünyaya gelmiştir. İşte bu nedenle Tanrı’nın Nuru, Ruhu ve Sözü olan İsa Mesih mecaz anlamda Tanrı Oğlu olarak isimlendirilmiştir.

Kurban Kuzusu İbrahim Tanrı’ya olan sevgisi ve sözünden ötürü biricik oğlunu kurban ediyordu. Bu ileride İSA MESİH’İN bizim için yapacağının öğretilmeye başlanması demekti. Yüce Tanrımız bütün insanlığı günah yükü altından kurtarmak için kendi sözü İSA MESİH’İ bize önceden bildirdiği gibi kurban kuzusu olarak sunmuştur. Böylelikle bize olan kurtarış sözünü yerine getirmiştir.

Nitekim İncil’in Yuhanna bölümünde aynı konuda şunları okuyoruz: Yahya ertesi gün İsa’nın kendisine doğru geldiğini görünce şöyle dedi: “İşte dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu!” (Yuhanna 1:29)

Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü.” (Romalılar 5:8)

Ölümden Dirildi Mesih, günahlarımıza karşılık öldü, gömüldü ve Kutsal Yazılar uyarınca dirildi. Kefas’a sonra Onikilere göründü.(1. Korintliler 15:3-5)

Tanrı’ya Giden Tek Yol İsa Mesih “YOL, GERÇEK ve YAŞAM Ben’im” dedi. (Yuhanna 14:6)

Yalnız bu üç kuralı bilmek yetmiyor…

4. İsa Mesih'i Rabbimiz ve Kurtarıcımız olarak KABUL ETMELİYİZ

4. İsa Mesih’i Rabbimiz ve Kurtarıcımız olarak KABUL ETMELİYİZ. Bundan sonra Tanrı’nın sevgisini ve yaşamımız için olan planını bilebilir ve uygulayabiliriz.

Mesih’i Kabul Etmeliyiz: Kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi.(Yuhanna 1:12

İsa Mesih’i İman Yoluyla Kabul Ederiz İman yoluyla lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir.” (Efesliler 2:8-9İsa Mesih’i yaşamımıza aldığımızda yeniden doğarız.

İsa Mesih’i Kişisel Olarak Çağırmalıyız:İşte kapıda durmuş, kapıyı çalıyorum. Biri sesimi işitir ve kapıyı açarsa, onun yanına gireceğim; ben onunla, o da benimle, birlikte yemek yiyeceğiz.” (Vahiy 3:20)

İsa Mesihi kabul etmemiz demek, kendi benliğimizden Tanrı’ya dönmemiz (tövbe) ve yaşamımıza girerek günahlarımızı bağışlaması ve bizi kendi istediği gibi bir kişi yapması konusunda tam olarak O’na güvenmemiz demektir. Mantık yolu ile Mesih’in Tanrı’nın diri sözü olduğunu, günahlarımız için öldüğünü kabul etmek yeterli değildir. Duygularımızla da O’nu kabul etmemizin bir anlamı yoktur. İSA MESİH’i ancak istemimizin bir eylemi olan iman yoluyla kabul ederiz.

Bedendeki Yaşam

  • BENLİK yaşam tahtında
  • Mesih yaşamın dışında
  • Bütün ilgi alanları benlikçe yönlendirildiğinden bir karmaşa var

Mesih'teki Yaşam

  • MESİH yaşam tahtında
  • Benlik tamamen Tanrı Sözü olan Mesih’e boyun eğmiş
  • Bütün ilgi alanları Mesih’e yöneldiği için kişinin yaşamında Tanrı planı doğrultusunda bir düzen görülüyor
— Hangi dairenin yaşamınızı tanımlamasını istersiniz? 

Şimdi, Yürekten Dua Edip Mesih'i Hayatınıza Çağırabilirsiniz...

Dua Tanrı ile konuşmaktır. Tanrı yüreğinizi biliyor, ağzınızdan çıkan sözlerden çok, yüreğinizdekilere önem veriyor. Kutsal Kitap şöyle buyurur: “Günahın ücreti ölüm, Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz İsa Mesih’te sonsuz yaşamdır.” Ama bu armağan ancak O’nu kabul ederseniz sizin olacaktır. Bu armağanı herhangi bir zamanda dua ederek kabul edebilirsiniz. Aşağıdaki dua, öneri niteliğinde ve Mesih’i hayatınıza çağırmanız için bir iman duasıdır: “Sevgili Rabbim, Sana ihtiyacım var. Bana olan sevginden ötürü günahlarıma karşılık kendini kurban sunusu olarak sundun. Bu nedenle Sana şükrediyorum. Şimdi kalbimin kapısını açıyor; Seni Kurtarıcım, Rabbim olarak kabul ve iman ediyorum. Günahlarımı bağışlayıp bana sonsuz yaşamı sunduğun için minnettarım. Hayatımın yönetimini al ve beni Senin isteğin doğrultusunda bir insan yap.” AMİN

Bu dua kalbinizin arzusunu dile getiriyor mu?

Tanrı'yı Tanımaya Başlamak

İsa Mesih'i hayatınıza çağırmaya karar verdiniz. Yeni yaşamınızı merak mı ediyorsunuz?

Bizimle Lütfen Paylaşın

Tanrı, İsa Mesih & İncil hakkında merak ettiğiniz sorular mı var? Lütfen bize mail atın...

Belki Daha Sonra Olabilir

Teşekkür ederim, şimdilik ilgilenmiyorum ama daha sonra neden olmasın ki...