Cuma, Mayıs 17, 2024

Bir Tanrı mı, yoksa Üç Tanrı mı?

Hristiyanlar’ın bir Tanrı’ya mı yoksa üç tanrıya mı inandığını hiç merak ettiniz mi?

Tanrı’nın her şeye gücü yeter. O’nun gücünün ve varlığının büyüklüğü insan kavrayışının ötesindedir.

Her şeyin yaratıcısı olarak dilediğini yapmayı seçebilir, ancak O kendisini bize tanıtmayı ve doğasını açıklamayı seçmektedir. Kutsal Yazılar der ki, “Tanrımız Rab, tek Rab’dir.” O’nun kutsal doğası bir gizemdir, ama az da olsa anlayabilmemiz için Kutsal Yazılar Tanrı’nın doğası hakkında yeterince açıklama yapar.

Şu şekilde anlamaya çalışalım… Gözünüzde bir yüzük canlandırın. Bir şekil, bir nesne: başlangıcı ve sonu olmayan kusursuz bir daire. Şimdi bu yüzüğün iç içe geçmiş üç şeritten oluştuğunu düşünün. Hala tek bir yüzük, ama üç güzel parçası var; birleşik ama ayrı. Böyle bir yüzük bize Her Şeye Egemen Tanrı’nın doğası hakkında bir fikir verebilir, çünkü her şerit bir tanrısal kişiyi temsil eder. Tanrı’nın ilk kişisi kendisini Her Şeye Gücü Yeten Baba olarak tanıtır: Görünen ve görünmeyen her şeyin yaratıcısı. Göksel tahtında oturuyor. Tanrı’nın ikinci kişisi kendisini İsa Mesih olarak tanıtır. İnsan bedeninde Tanrı’nın görünümüdür ve Tanrı’nın Oğlu olarak anılır.

Kutsal Kitap şöyle der, “Tanrı … kendi Oğlu’yla bize seslenmiştir. Oğul, Tanrı yüceliğinin parıltısı, O’nun varlığının öz görünümüdür.” Tanrı insanlığı kurtarmak ve isteğini insanlara açıklamak için İsa Mesih olarak dünyaya geldi, Tanrı’nın üçüncü kişisi kendisini Kutsal Ruh olarak tanıtır. “Yardımcı” Kutsal Kitap’ta Mesih İsa der ki, “Ben de Baba’dan dileyeceğim. O sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye size başka bir Yardımcı Gerçeğin Ruhu’nu verecek. O aranızda yaşıyor ve içinizde olacaktır.” Kutsal Ruh Tanrı’yı tanımamız ve O’nu anlamamız için bize yardım eder.

Kutsal Kitap’ın Tanrısı Her Şeye Gücü Yeten tek Tanrı’dır. Ve üç kişilikte kusursuz bir uyum içinde var olması O’nun varlığının zenginliğini ve insanlardan ne kadar farklı olduğunu anlamamıza yardım eder. Tek Kutsal varlık olarak kendisini açıklar ve O’nunla ilişki kurmamız için bizi davet eder.

Okuduğunuz bu makale, seyrettiğiniz bu video  ya da Kutsal Kitap hakkında birileriyle konuşmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var?
Lütfen bu formu kullanın:

Bize Ulaşın

Enable javascript in your browser if this form does not load.

 

Gizlilik Antlaşması:

Kayıt esnasında bize vermiş olduğunuz ad, e-posta adresi vs. bilgiler bizim açımızdan gizli bilgi olarak kabul edilip, gizlilik anlaşması ile koruma altındadır ve kesinlikle 3. şahıs veya kurumlarla asla paylaşılmaz.