Perşembe, Haziran 20, 2024

İsa Mesih Ölümden Dirildi mi?

Mesih İsa’nın gerçekten ölüp dirildiğini hiç merak ettiniz mi? Nasıl emin olabiliriz?

İsa Mesih üç yıldır hizmet ediyordu… ve en yakın izleyicilerini öleceği konusunda uyardı, onlara ölümü yenerek dirileceğini vaat etti. Ama O’nun ne söylediğini anlamadılar.

İzleyicilerinden Yahuda İskaryot, Mesih İsa’ya ihanet etti. Sonra dini önderler Mesih İsa’yı yalan yere suçladılar. Kalabalıklar yalanlara inandı ve Mesih İsa’nın ölmesini talep etti.

O’nun izleyicileri kaçıp saklandı ve hatta O’nu tanıdıklarını inkâr etti. Suçluluk yükünü taşıyamayan Yahuda intihar etti. Ama bu Tanrı’nın planıydı— olan biten her şey Tanrı’nın peygamberlerince önceden duyurulmuştu.

Mesih İsa iki suçluyla birlikte o dönemin yaygın idam biçimiyle öldürüldü — çarmıha gerilerek. Romalı askerler Mesih İsa’nın öldüğünden emin oldular, sonra cesedi bir mezara götürüldü ve mezarın girişine Romalı muhafızlar kondu. Üçüncü gün, Mesih İsa’yı izlemiş olan kadınlardan bazıları bedenine sürmek için baharat getirirken melekler mezar taşını yuvarladılar ve muhafızları korkuttular.

Kadınlar mezara vardığında, mezarın boş olduğunu gördüler ve melekler onlara şöyle dedi, “Diri olanı neden ölüler arasında arıyorsunuz? O burada yok, dirildi!” Kadınlar öğrencilerin yanına gitti, ama öğrenciler onlara inanmadılar… …ta ki İsa Mesih aralarında durup onlara şöyle diyene dek “Size esenlik olsun!”

Sonraki 40 gün boyunca onlarla birçok defa görüştü. Göğe alınmadan önce, İsa Mesih beş yüzden fazla insana görünmüştü. Korkuyla kaçışan yakın izleyicileri şimdi anladı ve iman etti. Tanıklık ettikleri dirilişi başkalarına da anlattılar ve öğrettikleri nedeniyle şehit edildiler. Ama Mesih İsa’nın ölümünün ve dirilişinin haberi tüm dünyaya yayıldı.

Bu tanıklıklar sayesinde, O’nun ölümünün ve dirilişinin gerçek olduğuna güvenebiliriz. İsa Mesih günahlarımızın cezasını ödemek için öldü… ama O ölüm üzerinde yetki sahibi olduğundan dirilmiştir! O gökte diridir ve bir gün ölüleri ve dirileri yargılamak için geri dönecektir. Mesih İsa’nın ölümüne ve dirilişine nasıl bir karşılık vereceksiniz?

Okuduğunuz bu makale, seyrettiğiniz bu video  ya da Kutsal Kitap hakkında birileriyle konuşmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var?
Lütfen bu formu kullanın:

Bize Ulaşın

Enable javascript in your browser if this form does not load.

 

Gizlilik Antlaşması:

Kayıt esnasında bize vermiş olduğunuz ad, e-posta adresi vs. bilgiler bizim açımızdan gizli bilgi olarak kabul edilip, gizlilik anlaşması ile koruma altındadır ve kesinlikle 3. şahıs veya kurumlarla asla paylaşılmaz.