Salı, Haziran 18, 2024

Karmaşanın Arasında

Bir kadın gönülsüzce kürtaj hakkında bilgi edinme masasına yaklaştığı zaman, iki tür bilgiye ulaşacaktır: “kürtaj yaptırma hakkı ve kürtajın olumsuz etkileri.”

Bir kadının inancı ne olursa olsun kürtaj yaptıran kişi kendisi olduğunda, çok kişisel bir karar alma durumu ile karşı karşıya kalır ve ciddi bir duygusal travma geçirir. Karşısında genel olarak üç seçenek vardır: bebeği aldırmak, bebeği büyütmek veya bebeği büyütmesi için başka bir aileye vermek; acı çekme, feda etme ve her koşulda kaybeden bir karar verme.. Ne yazık ki kürtaj yapan hastanelerde bu ve buna benzer bir çok yorum ve bilgi alabilseniz de, asla Tanrı’nın bu konuda söylediklerini duyamazsınız. Aslında Tanrı tam bu karmaşa ve kaos ortamında bu kadına çok şey fısıldar.

Tanrı, bizim sınırlı bakış açımızdan çok daha büyük bir bakış açısına sahiptir. Kürtaj yaptırmayı düşünen bir kadının Tanrı’nın Sözlerini duymaya ihtiyacı vardır: “RAB lütufkar ve sevecendir, Tez öfkelenmez, sevgisi engindir. RAB herkese iyi davranır, Sevecenliği bütün yapıtlarını kapsar.” (Mezmurlar 145:8-9)

Kürtaj yaptırmayı düşünen bir kadın kendisini tuzağa düşürülmüş gibi hissedebilir. Ya kendi kendine merhamet gösterip her türlü sorumluluktan kaçıp kürtaj yaptırır ya da merhameti bebeğe gösterip doğmasına izin verebilir.

Bir başkası ortaya çıkıp, bebeğin ağır koşullar altında doğmasındansa kürtajla aldırılmasının onun için çok daha iyi olabileceğini kadına söyleyebilir. Daha da ötesi anne adayı bu fikre kendi kendini ikna edebilir (bir çok insan yarının zor olacağını bilseler de, ölmek, intihar etmektense bu zorluğu karşılamayı tercih eder)… Anne adayı derin derin düşünür…ya kendisi ya bebek? “En merhametli karar nedir?”

Tanrı herkese karşı iyi ve merhametli olduğunu dile getirmiştir. Eğer Tanrı hem anne adayına hem de bebeğe karşı iyi ve merhametli olabiliyor ise, bizim görmediğimiz çözümlere sahip olmalıdır. Eğer kadın tamamen Tanrı’ya güvenirse, Tanrı’nın hem bebeği hem anneyi kollaması gerekmektedir.

O’na dönen ve O’na sadık olanlara yardım etmek Tanrı’nın karakteridir: “YAHVE verdiği bütün sözleri tutar, Her davranışı sevgi doludur. YAHVE her düşene destek olur, İki büklüm olanları doğrultur. Herkesin umudu sende, Onlara yiyeceklerini zamanında veren sensin. Elini açar, Bütün canlıları doyurursun dilediklerince.” (Mezmurlar 145:13-16) Tanrı, kendisine dönenlere yardım etmeyi vaat etmektedir.

Kürtaj odasının kapısında şu yazıyı görmeyebilirsiniz ama burada okuyabilirsiniz: “RAB kendisini çağıran, İçtenlikle çağıran herkese yakındır. Dileğini yerine getirir kendisinden korkanların, feryatlarını işitir, onları kurtarır.” (Mezmurlar 145:18-19) Kendisinden korkanlar? Bunun anlamı O’na saygı ve hürmet ile yaklaşanlardır. O’na saygı duymak demek yaşamlarınızın hükümdarının Tanrı olduğunu kabul etmek demektir.

Eğer bu anne adayı gerçekten Tanrı’yı ararsa ve O’nu izlerse, Tanrı, ona yardım edecek midir? EVET!!! “Çünkü Rab’bin gözleri doğru kişilerin üzerindedir. Kulakları onların yalvarışını işitir. Ama Rab kötülük yapanlara karşı durur.” (1. Petrus 3:12)

Tanrı’ya güvenmek korkunç mudur? Doğru olanı yapmak zor mudur? Eğer bu anne adayı bu zor durumu yalnız başına geçirmeye kalksaydı, evet her şey çok zor olacaktı. Eğer bütün iş, bütün gayret, bütün gelecek yalnız onun omuzlarına kalsaydı doğru olanı yapmak çok zor olacaktı. Ancak Tanrı bizim yalnız olmadığımızı söyler. Biz bu dünyada yalnız değiliz. Kürtaj hakkındaki bir çok bilgi, Tanrı’yı dışlamaktadır. Ancak Tanrı kendisine gelenlere sunacağı yardımın gücü sınırsızdır: “Hepiniz birbirinize karşı alçakgönüllülüğü kuşanın. Çünkü,«Tanrı kibirlilere karşıdır, ama alçakgönüllülere lütfeder.» Uygun zamanda sizi yüceltmesi için, kendinizi Tanrı’nın kudretli eli altında alçaltın. Bütün kaygılarınızı O’na yükleyin. Çünkü O sizi kayırır.” (1. Petrus 5:5-7)

Kürtaj hakkında politikacılar, din adamları, doktorlar tartışa dursunlar; bu karmaşa arasından Tanrı anne adaylarına seslenmektedir. Kendisine dönmelerini ve onlara yardım edeceğini bildirmektedir.

Tanrı’nın kürtaj yaptıracak anne adaylarına iletmek istediği bilgi şudur:

Tanrı, kendisine gelen anne adaylarını kucaklayacak, hem annenin hem de bebeğin yanında olacaktır.


 

 

Sizi, O’nu kişisel olarak tanımanız için yarattı.

Tanrı, kalbinizdeki özlemi gidermek, sizin yaşamınızın temeli olmak istiyor. Bunun hakkında daha fazla öğrenmek ister misin ?