Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Kutsal Kitap Güvenilirdir

Mesih İsa’yı izleyenlerin günümüzdeki Kutsal Kitap’ın ilk yazıldığı haliyle aynı olduğuna neden inandığını hiç merak ettiniz mi?

Kutsal Kitap 1500 yıllık bir dönemde yazılmış Tanrı’nın kutsal sözüdür. “Esasen bize Tanrı’yı ve bütün insanlar için belirlediği ahlâk standartlarını öğreten bir kitaplar bütünüdür;” “Tevrat’ı, Zebur, İncil’i ve Mesih İsa’nın takipçilerine yazılan mektupları içermektedir.”

Kutsal Kitap ,Tanrı’nın yarattığı insanlar olarak bize aslında kendi hikâyemizi anlatır. Bazıları, var olan çok sayıda çeviriden dolayı,Kutsal Kitap’ın yıllar içinde değiştiğini düşünmektedir.Kutsal Kitap özgün olarak üç dilde yazıldı ve o zamandan beri herkesin Tanrı sözünü ana dilinde okuyabilmesi için sayısız dile çevrildi.

Hatta bazı dillerde birden çok çeviri vardır, ama hepsi aynı mesajı taşırlar.Kutsal Kitap’ın her kopyası özgün metinlerin bir çevirisidir ve birbirleriyle örtüşürler.Modern çevirilerin doğruluğu sayısız arkeolojik kanıt tarafından desteklenir.

Örneğin, 20. yüzyılın ortalarında Ölü Deniz yakınlarındaki bir mağarada İ.Ö. 3. yüzyıl ile İ.Ö. 1. yüzyıl arasında derlenmiş 981 adet antik Kutsal Kitap el yazması keşfedilmiştir.Bu elyazmalarından biri Büyük Yeşaya Tomarıdır.Bu tomarda Yeşaya Kitabı’nın tüm 66 bölümü yer almaktadır, Yeşaya Kitabı İsa Mesih’in yaşamı ve ölümü hakkında ön bildiriler içeren bir metindir.Keşfedilen Büyük Yeşaya Tomarı modern Kutsal Kitap’taki Yeşaya Kitabı’yla birebir aynıdır.

Kutsal Kitap’ın Mesih İsa’yı anlatan kısmı 1. yüzyılda O’nunla aynı dönemde yaşamış olan öğrencileri tarafından derlenmiştir.Yazdıkları metinleri birçok bölgeye gönderdiler ve oralarda yaşayan diğer öğrenciler yazılanların doğruluğunu teyit etti, metinleri kopyaladı ve Mesih İsa’nın başka birçok öğrencisine ilettiler.

Mesih İsa hakkında öğretiş veren 25.000’den fazla antik Kutsal Kitap el yazmaları keşfedilmiştir.Bunların tümü birbiriyle eşleşmektedir ve modern Kutsal Kitap ile birebir aynıdır. Hatta Grekçe yazılmış olan tam bir Kutsal Kitap günümüzde İngiltere Müzesi’nde sergilenmektedir.

Sina Kodeksi adı verilen bu antik Kutsal Kitap’ın yazım tarihi yaklaşık İ.S. 350’dir ve içerik bakımından modern Kutsal Kitap’ın bir eşidir. Kutsal Kitap diğer antik metinler arasında en çok keşfedilmiş kopyaya sahiptir. Böylece bütün kanıtlar elimizdeki Kutsal Kitap’ın binlerce yıl önceözgün dillerde yazılmış kutsal metinlerin aynısını içerdiğini kanıtlamaktadır.Kutsal Kitap Güvenilirdir


 

Seyrettiğiniz bu kısa film ya da Kutsal Kitap hakkında birileriyle konuşmak mı istiyorsunuz, sorularınız mı var?
Lütfen bu formu kullanın:

Bize Ulaşın

Enable javascript in your browser if this form does not load.

 

Gizlilik Antlaşması:

Kayıt esnasında bize vermiş olduğunuz ad, e-posta adresi vs. bilgiler bizim açımızdan gizli bilgi olarak kabul edilip, gizlilik anlaşması ile koruma altındadır ve kesinlikle 3. şahıs veya kurumlarla asla paylaşılmaz.