Perşembe, Temmuz 11, 2024

Nasıl Dua Etmeli?

Tanrı’nın cevap vereceği şekilde dua etmenin yolu Tanrı’yla ilişkimizi geliştirmekten geçer. O’nu daha çok tanıdıkça, O’nun iradesine  ve arzularına daha çok uyarız. Duanın önemli bir kısmı bizim tutumumuzdur. Minnettar bir tutuma sahip olmamız gerekir. Ne sıklıkla Tanrı’ya, O’na minnettar olduğunuzu söylüyorsunuz? Söylenmek, küsmek yada homurdanıp durmak yerine Rab’ be duyduğunuz minnettarlığı ifade edin. Kurtaran lütfu, ve sonsuz sevgisi için O’na şükrederek duanıza başlayın.

Cömert bir tutuma sahip olmamız gerekir. Tanrı’nın bizim O’na verebileceğimiz şeylere ihtiyacı yoktur. Buna rağmen Kutsal Kitap Tanrı’nın bize verdiği bereketlerden Tanrı’ya vermemiz gerektiğini bildirir. Vermek ve cömertlik konusunda disiplinli olmak ,sahip olduğumuz her şeyin Tanrı’nın armağanı olduğunu bize hatırlatır. Verdiğimizde, ihtiyaçlarımızı sağlayıp sağlamayacağı konusunda asla kuşku duymayın ve verdiği bereketleri düşünün.

İtaatkar bir tutuma sahip olmanız gerekir. Mesih’i kurtarıcımız olarak kabul ettiğimizde yaşamımızı Tanrı’ya ve sözüne itaat ederek sürdüreceğimize dair sorumluluk alırız. Bu hiçbir zaman kolay değildir. Buna rağmen Mesih’in bizi güçlendiren ve zaferli olmamız için bize yardım eden gücüne sahibizdir. İtaat, kendi irademize Tanrı’nın iradesi önünde boyun eğdirmemiz demektir.  Denenmeye karşı koyduğumuzda ve Tanrı’nın emirlerine itaat ettiğimizde Tanrı’ya onur ve yücelik vermiş oluruz.

Belki sizin için minnettarlığınızı ifade etmek,  vermekten daha kolay olabilir. Yada Tanrı’nın sözüne itaat etmek, Tanrı’ya şükretmekten daha kolay olabilir. Durumunuz ne olursa olsun, Mesih İsa’nın öğrettiği gibi dua etmek için vermemiz, itaat etmemiz, şükran sunmamız gerekir. Sonuç olarak bizler ismi tüm isimlerden yüce olan kadir Tanrı’nın çocuklarıyız. O kutsaldır ve dualarımızı dinlemektedir.


 

 

 

Sizi, O’nu kişisel olarak tanımanız için yarattı.

Tanrı, kalbinizdeki özlemi gidermek, sizin yaşamınızın temeli olmak istiyor. Bunun hakkında daha fazla öğrenmek ister misin ?