Pazartesi, Haziran 24, 2024

Neden Gizleriz?

Gizlediğimiz şeyleri neden gizleriz?: Çünkü reddedilmek istemeyiz. İfade etmek istediğimiz hisleri neden saklarız?: Çünkü bir başkasının hislerimizi kabul etmeyeceğinden korkarız. Size şunu sormama izin verin. Bir dostunuza en son ne zaman, “Bilmeni istiyorum ki seni gerçekten seviyorum” dediniz?

Biliyorsunuz, bazı insanlar bunu söylemekte zorlanırlar. Bunu bir gün bir dostuma söylemiştim; ikimiz birlikte ata biniyorduk ve beraber geçirdiğimiz bütün güzel zamanları ve acı tecrübeleri düşünüyordum ve yüreğimden sevgi taştı. Ona “Seni gerçekten seviyorum dostum” dedim. Ansızın onun bu sözlerimden biraz rahatsız olduğunu gözledim. Herhalde içinden, “Bu adam acaba benden ne istiyor?” ya da “Acaba benden ne yapmamı bekliyor?” diye düşünmüş olmalı. 

Diğer bir deyişle, ne hissettiğini bilmiyorum, beni anladığından emin değilim, çünkü ne de olsa bir adamın yüreğinden koparak kendisine “Seni seviyorum dostum” demesine alışık değildi. Başka bir şey söyleyene kadar rahatsızlığı az da olsa sürdü. Konunun kapanmasına izin verdim ve birden bire, yapmış olduğum şeyin ona karşı beslediğim dürüst düşüncelerin bir ifadesi olduğunu fark etti. 

Görüyorsunuz ki, yanlış anlaşılma korkusu yüzünden ne hissettiğimizi söylemiyoruz. Demek ki, öğrenmemiz gereken şey, birbirimize karşı açık ve şeffaf olmaktır. Etrafta dolanıp hayatta işittiğiniz, gördüğünüz, hissettiğiniz ya da istediğiniz her bir şeyi anlatmanız gerektiğini söylemiyorum. Konu bu değil; konu, sadece sizin ve benim açık yürekli ve şeffaf bir yapıyı benimsememiz gerektiğidir. 

Biri size “Seni gerçekten sevdiğimi bilmeni istiyorum dostum” dediği zaman, bu sizi rahatsız ediyor mu? O an için duygusal bakımdan dengenizi yitiriyor musunuz? Bunu söyledikleri zaman kendinizi değer verilmiş hissediyor musunuz? 

Size gelip bunu söyleyen birine ne derdiniz? “Benden ne istiyor?” diye düşünür müydünüz? Sorun ne biliyor musunuz? Çevremize duvarlar örüyoruz ve içeri girmeye ya da üzerinden atlamaya kalkışan birine kafa tutuyoruz. Fakat Mesih İsa, bakın ne diyor: 

 “Benim buyruğum şudur: Sizi sevdiğim gibi birbirinizi sevin.” 

Dostlar sevmek; kabul etmek, açık, şeffaf ve güvenilir olmak anlamına gelir. Adanmışlıkla ilgilidir. 

 

Sizi, O’nu kişisel olarak tanımanız için yarattı.

Tanrı, kalbinizdeki özlemi gidermek, sizin yaşamınızın temeli olmak istiyor. Bunun hakkında daha fazla öğrenmek ister misin ?