Perşembe, Haziran 20, 2024

Noel mi, Yılbaşı mı?

Yılın bu zamanı her yer süslenmiş ağaçlar, en kırmızısından Noel Baba kostümleri, tebrik kartları, piyango bileti kuyrukları… Büyük bir şölen sürüp gidiyor. Peki Noel’in tüm bunlarla bir ilgisi var mı? Gerçekte Noel’in anlamı nedir?

Öncelikle, ülkemizde bu iki günü; Noel ve yılbaşını genellikle birbiriyle karıştırırız.

Yılbaşı, eski bir yılın bitmesiyle yeni bir yıla girdiğimiz gündür. Eski yıl için Tanrı’ya şükrederiz ve yeni yıl için O’na dileklerde bulunur, dua ederiz. Bunu yakınlarımızla, sevdiklerimizle sevinç içerisinde yaparız. Sakin kaldığımızda ise hayatımızın muhasebesini yapar ve değiştirmemiz gereken konuları Tanrı’nın önüne getiririz. Bütün bunların hiçbirinde aşırılık, çılgınca partiler, içkinin su gibi aktığı eğlenceler yoktur. Sadelik esastır.

Noel dediğimiz gün ise, İsa Mesih’in doğumu, ölümü ve dirilişiyle elde ettiğimiz kurtuluşumuzu anıp bir arada kutladığımız özel bir gündür.

Noel zamanı, genellikle batı kiliselerinde 24 Aralık’ta, doğu kiliselerinde ise 6 Ocak’tır. Bu farkın sebebi eski dönemlerde kullanılan takvim farkından ileri gelir. Mesih İsa’nın doğum gününün yılın hangi günü, ne zaman kutlanacağı konusu bir yana; önemli olan Mesih İsa’nın doğumunun anlamıdır. Kutsal Kitap’a baktığımızda Tanrı’nın bizlere dört önemli mesaj verdiğini görüyoruz.

Birinci mesaj; Doğan kişi bir kurtarıcıdır, sıradan bir insan değildir.

Meryem bir oğul doğuracak. Adını İsa koyacaksın. Çünkü halkını günahlarından O kurtaracak.” İsa Mesih çarmıh üzerindeki ölümüyle günahları üzerine alan kurban kuzusudur. (Matta 1:21). Bu kurtarıcı dünyasal güçlere değil, ruhsal güçlere, özellikle de günaha ve ölüme karşı bir zafer kazanacaktır.

İkinci mesaj ise; Tanrı, İsa Mesih aracılığıyla beden almış ve aramızdadır.

Yeşaya Peygamber işte bunu bildirdi: “Bütün bunlar, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu söz yerine gelsin diye oldu: “İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacaklar. İmmanuel, Tanrı bizimle demektir” (Matta 1:22-23). Tanrı’nın aramızda olması, aynı zamanda O’nun karakteri ile ilgili çok önemli bilgiler içermektedir. Tanrı insanla ilgilenir ve  alçakgönüllüdür. İnsanlar arasına gelip, yemlikte kendine beşik yapabilir. Bu asla O’nun yüceliğine zarar vermez, aksine sandığımızdan ne kadar yüce olduğunu kanıtlar.

Üçüncü mesaj; Mesih’in doğumu sevindirici bir haberdir.

İncil sözcüğü sevindirici haber demektir. İsa Mesih’in Kendisi ‘İncil’dir, İncil bir kitaptan ibaret değildir. Çobanlara görünen Melek şöyle söylemişti: “Size, bütün halkı çok sevindirecek bir haber müjdeliyorum: Bugün size, Davut’un kentinde bir Kurtarıcı doğdu. Bu, Rab olan Mesih’tir. İşte size bir işaret: Kundağa sarılmış ve yemlikte yatan bir bebek bulacaksınız.” (Luka 2:11-12)

Dördüncü mesaj; İsa Mesih’in doğumu bütün dünyaya esenlik getirmektedir.

Esenlik, yani huzur ve barış. Tanrı ile aramızda olan günah engelinden dolayı insan hayatı tam bir kargaşa ve amaçsızlığa teslim edilmiştir. İşte Rab’bin doğumu, Tanrı ile barış ve esenliktir. “En yücelerde Tanrı’ya yücelik olsun, Yeryüzünde O’nun hoşnut kaldığı insanlara Esenlik olsun!” (Luka 2:14).

Biz Hristiyanlar Noel’de ; İsa Mesih’in doğumu, ölümü ve dirilişiyle elde ettiğimiz kurtuluşumuzu anıp bir arada kutlarız.

Yılbaşında ise çılgınca ve anlamsız eğlencelerden uzak bir şekilde, şükranlarımızı ve yeni yıl için dualarımızı sunduğumuz bir zamandır.

Rabbim ; 2024’de tüm dünyaya ,ülkemize, ailemize ve sevdiklerimize sağlık ,esenlik, barış, sevinç ,huzur ve bol bereketler sağlasın! Bizleri gelebilecek her türlü sıkıntılardan, felaketlerden uzak tutsun, Ruh’u ile korusun ve kollasın. Amin…


 

 

Sizi, O’nu kişisel olarak tanımanız için yarattı.

Tanrı, kalbinizdeki özlemi gidermek, sizin yaşamınızın temeli olmak istiyor. Bunun hakkında daha fazla öğrenmek ister misin ?