Perşembe, Haziran 20, 2024

Ödüller

Arkadaşlıklar çok önemlidir. Yakın, sevgi dolu, sadık, adanmış bir arkadaş büyük bir varlıktır. Aynı şekilde iyi arkadaşlıklar hayatınızda büyük bir etkiye sahiptir. 

Arkadaşlıkların birçok ödülü olabilir. “Ne ödülü alacağım” diyebilirsiniz? Bence bunun birçok yolu var. Öncelikle, biriyle iyi bir ilişkiniz varsa, onun tarafından kabul edilmiş hissedersiniz. Hepimiz kabul edilmek isteriz. Hepimiz kabul edilmeye, sevilmeye ihtiyaç duyarız. Bu nedenle, iyi bir arkadaşlık kurmanın bir ödülü de, kabul edildiğinizi hissetmektir. 

İkincisi, sevildiğinizi hissedersiniz. Eğer birisiyle iyi bir ilişkiniz varsa, kendinizi o kişi tarafından sevilmiş hissedersiniz. Bazı insanların size karşı duyduğu sevgi, başkalarının sevgisinden farklı olabilir. Birbirinizi Tanrı’ya bağlı bir şekilde, doğru bir şekilde seversiniz. Birçok ortak yönünüz olduğu için birbirinizi seversiniz. Birbirinizle nasıl konuşacağınızı, birbirinizle nasıl iletişim kuracağınızı bilirsiniz. Onların sevgisini hissedersiniz ve bu da sizi teşvik eder.

Tabii, iyi arkadaşlıklar kurmanın bir ödülü de değişimdir. Yani, biriyle gerçek ve samimi bir arkadaşlık kurduğumuzda değişiriz. Onlar bizi teşvik eder, biz onları teşvik ederiz. Sonunda ne olur? Değişiriz! İyi yönde değişiriz. Kutsal Kitap kötü arkadaşlıkların iyi ahlakı bozduğunu söyler. Ama iyi arkadaşlarınız varsa, hem ahlaki değerleriniz güçlenir hem de içsel olarak güçlenirsiniz. İnançlarınız kuvvetlenir. Mesih İsa’ya ve başkalarına ve Tanrı’nın hayatınızda yapmak istediklerine karşı sevginiz ve bağlılığınız artar. 

Sıradan arkadaşlıklar yüzeysel olarak kurulur, ama yakınlık, arkadaşlığın ulaştığı en derin noktadır. Bu tür arkadaşlıklardan çok az vardır. Yakın bir arkadaşlıktan, yani yargılanma ya da mahkum edilme veya eleştirilme korkusu olmadan karşınızdakine isteğiniz her şeyi söyleyebileceğiniz türde bir arkadaşlıktan söz ediyorum. Söylediklerinize şaşırmayacak biri… ‘Senden beklemezdim’ demeyecek biri… Neden? Kusursuz olmadığınızı zaten biliyorlar. Bu nedenle hayal kırıklığına uğramazlar; üzülmezler; sizden ötürü utanç duymazlar; sizi bırakıp gitmezler; şaşırmazlar. ‘Hepimiz böyle şeyler yaşıyoruz hayatta, o yüzden neler yaşadığını anlıyorum’ derler. ‘Bu konuda dua edeceğiz, sana bu dönemde destek olacağım, sonunda bu durumdan çıkacağız birlikte derler. Bu yakınlığa sahip olmanın ödülü işte budur. 

Bir de meyve verme konusu var. Yani insan, hayatında iyi, Tanrı’ya bağlı bir arkadaşlık kurduğunda, daha üretken olmaya başlar; daha fazla meyve verir. Neden mi? Motive olurlar, canlanırlar, enerjiyle dolarlar. Hayatlarında daha fazla enerji ve heyecan olur. Hayattan memnudurlar. Hayat mutluluk verir. Tatmin olduklarını hissederler. Diğer bir deyişle, bu insanların hayatında çok güzel şeyler olmaktadır. Hayatlarında bir değişim olduğunun farkındadırlar. Kurulan bu yakınlık, hayatlarında daha üretken olmalarını, hayatın daha keyifli ve mutluluk verici olmasını sağlar. Bu kişinin özellikleri değişmektedir. 

Bir de güvende hissetme var. Gerçek, samimi, sevgi dolu, adanmış arkadaşlıkların bir ödülü de güvenlik hissidir. Hepimiz hayatta zor zamanlardan geçeriz. Bu zor zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz bir şey vardır. Fırtınalar estiğinde, bizimle ayakta duracak, bizi saracak, eleştiri ve diğer eylemlerle karşılaştığımızda önümüzde duracak kişilere ihtiyacımız vardır. Bu arkadaşlar kusursuz olmadığımızı bilirler, ama dostluk gösterirler. Gerçek arkadaştırlar. Ne olursa olsun güvenebileceğinizi bildiğiniz bir ya da daha fazla kişiyle yakın bir ilişkiye sahip olmanın verdiği çok önemli bir güvenlik hissi vardır. 

Arkadaşlıklarda ruhsal olarak olgunlaşabiliriz, çünkü bu yakınlığı kurduktan sonra artık yüreklerimizde olanları paylaşabiliriz. Hayatımızda olanları paylaşabiliriz. Tanrı’nın hayatımda ne yaptığını anlayamıyorum diye birbirimize içimizi dökebiliriz. Tanrı birçok kez karşınızdaki kişiye, sizin hayatınızda olanlarla ilgili bir anlayış verir, neden öyle hissettiğinizi ve hayatınızda neler olduğunu açıklar. Bu nedenle, iyi arkadaşlıklar kurmanın birçok ödülü vardır. Bunu tekrar etmek istiyorum. Hayatımızda sahip olduğumuz en değerli varlıklardan biri, Tanrı’nın hayatlarımızda sağladığı ve bizim beslediğimiz adanmış, sadık, sevgi dolu, Tanrı’ya bağlı arkadaşlıklardır. 

 

Okuduğunuz bu makale, seyrettiğiniz bu video  ya da Kutsal Kitap hakkında birileriyle konuşmak mı istiyorsunuz veya sorularınız mı var?
Lütfen bu formu kullanın:

Bize Ulaşın

Enable javascript in your browser if this form does not load.

 

Gizlilik Antlaşması:

Kayıt esnasında bize vermiş olduğunuz ad, e-posta adresi vs. bilgiler bizim açımızdan gizli bilgi olarak kabul edilip, gizlilik anlaşması ile koruma altındadır ve kesinlikle 3. şahıs veya kurumlarla asla paylaşılmaz.

 

 

Sizi, O’nu kişisel olarak tanımanız için yarattı.

Tanrı, kalbinizdeki özlemi gidermek, sizin yaşamınızın temeli olmak istiyor. Bunun hakkında daha fazla öğrenmek ister misin ?